Redacția
Pe 4 martie 2025, în Sala AP10 a Universității Petrol-Gaze din Ploiesti, a avut loc o întâlnire dedicată explorării conceptuale și simbolice a postumanismului și transumanismului. Reuniunea a adus împreună filologi, filosofi, specialiști în domenii tehnice sau medicină la pasionați într-un cadru propice reflecției interdisciplinare.

Conf. dr. Marius Nica a deschis discuția cu o provocare ontologică: sunt postumanismul și transumanismul rupturi sau continuități ale umanului? Alina Bako, lector universitar doctor la Facultatea de Litere și Arte, Departamentul Studii Romanice al Univerității „Lucian Blaga” din Sibiu a prezentat un studiu despre remodelarea viziunii asupra ființei umane și implicațiile acestui proces în literatura română. Dragoș Grigorescu, lector universitar doctor la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești, Facultatea de Litere și Științe, Departamentul „Științele educației” a propus o serie de idei legate de progresul imprimat de noile achiziții tehnologice și biologice precum fuzionarea microcipurilor cu rețele neuronale.

Imagine realizată cu Copilot
Ceilalți participanți la discuție au adus în atenție progresele inteligenței artificiale, biotehnologiei și ingineriei, dar și impactul acestor evoluții asupra corpului, sănătății și longevității oamenilor. Fiecare intervenție a contribuit la conturarea unor direcții care, probabil, vor marca viitorului umanității, postumanismul, cu accentul său pe depășirea limitelor tradiționale ale umanului și pe redefinirea raportului dintre om, natură și tehnologie, intersectându-se productiv cu transumanismul, orientat către îmbunătățirea condiției umane prin achiziții continue de mijloace tehnologice. La baza multor aserțiuni au stat repere culturale și artistice deja consacrate din zona artelor plastice, literaturii sau cinematografiei, care au fost revoluționare pentru timpul lor sau chiar mai sunt.
Dialogul interdisciplinar a subliniat atât potențialul emancipator al acestor curente, cât și riscurile pe care le implică precum pierderea reperelor identitare, accentuarea inegalităților sociale sau transformarea radicală a relațiilor dintre oameni. Totodată, s-a evidențiat nevoia de a păstra un echilibru între progresul tehnologic și valorile umaniste, între inovație și responsabilitate. Această întâlnire a marcat un pas important în articularea unei viziuni culturale în care tehnologia, simbolul și ritualul nu se exclud, ci se potențează reciproc în căutarea unui sens dincolo de uman.
Întâlnirea s-a încheiat cu propunerea realizării unei serii de articole pe aceste teme, pe care le vom prezenta în continuare.
